Nietrzymanie moczu leczenie

Na tej stronie znajdziesz frazę nietrzymanie moczu leczenie rehabilitacyjne, wyszukiwaną przez Ciebie w internecie. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczenie rehabilitacyjne

Kto może cierpieć z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu

NTM jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób u kobiet i dotyczy 14-41% kobiet powyżej 30 roku życia. Z kolei 50% z tych kobiet ma zmniejszoną satysfakcję seksualną, a 25% ogranicza kontakty seksualne.

Jako przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu podaje się wiele czynników:

- ciąża - powiększona macica uciska pęcherz moczowy, co skutkuje wywołaniem parcia i rozpoczęciem mechanizmu opróżniania. Z drugiej strony niedostatecznie napięte (za sprawą hormonów) oraz rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie zahamować opróżniania pęcherza. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może zdarzyć się w dowolnym momencie ciąży, ale  najczęściej przyszłe mamy mają styczność z tą dolegliwością w trzecim trymestrze. Przypadłość ta zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu pół roku po porodzie, ze względu na unormowanie się napięcia mieśniowego i hormonów. Kiedy jednak tak się nie dzieje, warto odwiedzić specjalistę.

- poród - tak jak w przypadku samej ciąży czynnik wywołujący nietrzymanie moczu to rozluźnienie mięśni dna miednicy.  Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie dotyka w szczególności mam, które urodziły dziecko cięższe niż 4 kg lub po kolejnej ciąży. NTM może być również wywołane użyciem kleszczy podczas porodu lub przeprowadzeniem próżnociągu. 

 - przewlekły kaszel, przewlekłe zaparcia, otyłość czy nawet niektóre sporty wyczynowe także doprowadzają do rozciągnięcia, osłabienia lub uszkodzenia mięśni dna miednicy i ich unerwienia.

Nietrzymanie moczu leczenie operacyjne

Te zaburzenia poddają się leczeniu z 50-80% skutecznością poprzez specjalistyczną rehabilitację. W Polsce najpopularniejszą metodą na rozwiązanie tego problemu jest operacja, której skuteczność nie zawsze jest zadowalająca.

Aktualnie w większości placówek medycznych stosuje się metodę, która polega na wszczepieniu pod cewkę moczową syntetycznej, polipropylenowej taśmy. Taśma przerasta tkankami pacjentki i stymuluje wytwarzanie kolagenu w tym obszarze. Tak zintegrowana taśma podpiera cewkę moczową i przeciwdziała wyciekowi moczu. Zabieg wykonywany jest drogą przezpochwową.

Nietrzymanie moczu leczenie - zobacz jak uniknąć operacji

Nietrzymanie moczu leczenie specjalistyczne w HB Clinic

Lekarze zalecają swoim pacjentom ćwiczenia mięśni dna miednicy, jednakże, wykonywane bez wcześniejszej diagnostyki nerwowo-mięśniowej i kontroli fizjoterapeuty przynoszą niesatysfakcjonujące rezultaty.

Program rehabilitacji dna miednicy stworzony przez założycieli  HB Clinic został opracowany w taki sposób, aby ćwiczenia były wykonywane bezbłędnie  pod stałym nadzorem fizjoterapeuty. Każdy pacjent uczony jest indywidualnie pracy z mięśniami dna miednicy. Ponadto otrzymuje program ćwiczeń domowych, które przeplatane są regularnymi sesjami fizjoterapeutycznymi z wykorzystaniem biofeedbacku i elektrostymulacji.

W większości przypadków konieczna jest terapia regenerująca unerwienie, aby trening mięśni był skuteczny.

Aby rehabilitacja była skuteczna powinna wyróżniać się kilkoma elementami:

  • praca nad odbudową nerwów dna miednicy

  • rehabilitacja mięśniowa (zarówno mięśni dna miednicy jak i mięśni odpowiedzialnych za stabilizację miednicy i kręgosłupa)

  • rehabilitacja ortopedyczna (przy nieprawidłowej postawie, zablokowaniu stawów międzykręgowych etc.)

  • stymulacja połączeń ośrodkowego układu nerwowego z mięśniami dna miednicy

  • stymulacja ośrodków rdzeniowych regulująca proces trzymania moczu

  • terapia domowa (najlepiej z użyciem osobistego elektrostymulatora ustawionego przez specjalistę)

  • profilaktyka dalszych uszkodzeń dna miednicy

 

Nietrzymanie moczu leczenie Warszawa Wola, ul. Górczewska 82, tel. 531 338 343. Zapraszamy!!!

 

PARTNERZY
Placówka medyczna
hbclinic.eu