Rehabilitacja po mastektomii

Rehabilitacja po mastektomii w HB Clinic

Rehabilitacja po mastektomii jest podstawowym i zalecanym przez specjalistów sposobem na odzyskanie całkowitej sprawności fizycznej oraz równowagi wewnętrznej.

rehabilitacja po mastektomii

W HB Clinic stosujemy manualne masaże limfatyczne, jak również masaż mechaniczny z użyciem najnowocześniejszego sprzętu do presoterapii. Dbamy o to, aby każdy drenaż prowadzony za pomocą urządzeń medycznych był poprzedzony krótkim, manualnym zabiegiem udrażniającym węzły chłonne i kąty żylne.

Niepożądane następstwa po zabiegu mastektomii

Skutkami mastektomii może być obrzęk limfatyczny, atrofia mięśniowa, zmniejszenie wydolności organizmu, ograniczenie ruchomości górnej części tułowia, blizny, zrosty czy nieprawidłowości symetrii ciała. Dlatego bardzo ważne jest, aby proces rehabilitacji był nadzorowany przez fizjoterapeutę, a najlepiej przez zespół, który tworzy fizjoterapeuta wraz z lekarzem.

Gdy obok amputacji piersi zostają również usunięte węzły chłonne, może zostać zaburzony prawidłowy odpływ chłonki (limfy) z kończyny. W celu uchronienia pacjentki od obrzęków i stanów zapalnych, powinno wykonywać się specjalistyczne masaże, nastawione na poprawę procesu odpływu chłonki

Proces rehabilitacji

Rehabilitacja po mastektomii powinna rozpocząć się jeszcze przed samym zabiegiem w celu lepszego przygotowania organizmu, ale także w celu poprawy kondycji psychicznej samej pacjentki. Fizjoterapeuta współpracujący z pacjentką dobiera odpowiednie ćwiczenia w sposób, który pozwala na bezpieczną aktywność bez niepotrzebnego obciążania organizmu pacjentki, zarówno przed jak i po zabiegu.

Rehabilitacja po mastektomii wymaga więc systematycznego odprowadzania obrzęku limfatycznego zarówno poprzez samodzielne masaże, jak i zabiegi ambulatoryjne.

Masaże w ambulatorium mogą mieć formę manualną, kiedy to fizjoterapeuta ręcznie opracowuje węzły chłonne i poszczególne odcinki ciała w prawidłowej kolejności.

Zabieg może mieć również charakter mechaniczny przy pomocy urządzenia. Przyrząd tego typu wykonuje drenaż uciskowy, poprzez mankiety ciśnieniowe, przepychający chłonkę do węzłów chłonnych. Warto zwrócić uwagę na klasę urządzenia i ilość komór w mankietach.

W HB Clinic stosujemy najwyższej jakości sprzęt medyczny wyposażony w najbardziej zaawansowane mankiety 24-komorowe.

Warto również pamiętać o najprostszej formie radzenia sobie z obrzękami poprzez układanie obrzękniętej kończyny wyżej w taki sposób, aby siła grawitacji powodowała spływ obrzęku w kierunku do dołu pachowego.

Co daje systematyczna rehabilitacja po mastektomii?

Dzięki systematycznym masażom układ chłonny przystosowuje się do nowych warunków i „uczy się” radzenia sobie w nowej sytuacji. Naczynia limfatyczne poprawiają swoją mobilność i elastyczność, a pozostałe węzły chłonne przejmują rolę usuniętych. Gdybyśmy po mastektomii nie wspierali układu limfatycznego mogłoby dojść do jego przeciążenia i narastania obrzęku. W rehabilitacji po mastektomii istotne jest dbanie o prawidłowy zakres ruchu kończyn górnych, poprzez konsekwentne ćwiczenia obręczy barkowej, dzięki którym pacjentka uczy się zaraz po zabiegu operacyjnym będąc jeszcze w szpitalu. Ważna jest również systematyczna praca mięśniowa, gdyż skurcze mięśni działają jak pompa dla układu limfatycznego.

Kolejną zasadniczą kwestią są blizny pooperacyjne. Należy zadbać o to, aby były ruchome i miękkie. Sztywne zrosty i zbliznowacenia utrudniają prawidłową cyrkulację chłonki. Terapeuci HB Clinic stosują bardzo efektywne techniki manualne dla poprawy ruchomości blizn. 

Rehabilitacja po mastektomii Warszawa Wola, ul. Górczewska 82, tel. 531 338 343. Zapraszamy!


Efekty wypadkowej układu słów składających się na frazę rehabilitacja po mastektomii zawartych w bieżącym  serwisie, zostały znalezione przy zastosowaniu schematu wyszukiwania dla pojedynczych wyrazów tworzących np.rehabilitacja po mastektomii jak i całej frazy rehabilitacja po mastektomii.

 

PARTNERZY
Placówka medyczna
hbclinic.eu