Bóle nad pośladkami

Bóle nad lub pomiędzy pośladkami leczymy poprzez terapię manualną oraz igłoterapię

Wśród naszych pacjentów zgłaszających  ból w okolicy  górnej części pośladków lub między pośladkami – odkryliśmy, że najczęstszą przyczyną są głęboko położone mięśnie stawu biodrowego, miednicy oraz więzadła miednicy, których rolą jest ograniczanie nadmiernej ruchomości kości miednicy względem siebie. Bardzo często pacjenci długo szukają pomocy, gdyż diagnostyka MRI, RTG, USG nie wykrywa przyczyny, a tradycyjna rehabilitacja i masaże nie docierają wystarczająco głęboko. My wiemy jak sobie poradzić z Twoimi objawami.

ból nad pośladkami

Zadzwoń do nas 531 338 343 lub zostaw swój numer - oddzwonimy, aby umówić Twoją konsultację w sprawie dolegliwości bólowych rejonu pośladków.

Wypełniając powyższy formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów umawiania wizyt i kontaktu w sprawie ich realizacji. Twoje dane nie będą wykorzystywane do innych celów.
Administratorem Państwa danych osobowych jest HB CLINIC z siedzibą przy ul. Górczewskiej 82, 01-401 Warszawa; NIP: 837-163-89-59. W razie pytań dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych oraz przysługujących Państwu praw, prosimy o kontakt drogą mailową: info@hbclinic.pl.

Jak możemy Ci pomóc? 

 • Pierwszym krokiem jest zapisanie się na 60 minutową wizytę diagnostyczno-terapeutyczną, na której dowiesz się co jest przyczyną Twoich dolegliwości. Jeśli przyczyna znajduje się w zakresie naszej działalności od razu przystępujemy do terapii. Koszt wizyty to 190 zł

Ból nad pośladkami leczymy poprzez przywrócenie podrażnionych tkanek do normy

Pierwsza poprawa może pojawić się już po konsultacji.

Terapia manualna poprzedzona dokładnym badaniem nie ma skutków ubocznych.

Nad Twoim bezpieczeństwem czuwają  dyplomowani fizjoterapeuci.

2 kroki, aby uwolnić się od bólu okolic pośladków

Krok 1. Konsultacja oraz diagnostyka 60 min

cena 190 zł

Spotkanie zaczyna się od wywiadu, następnie przechodzimy do badania. Gdy mamy już komplet informacji stawiamy rozpoznanie. Jeśli przyczyną są mięśnie więzadła lub  stawy rozpoczynamy terapię. Jeśli przyczyna jest poza obszarem naszych kompetencji kierujemy do odpowiedniego specjalisty.

 

Krok 2 Terapia manualna oraz igłoterapia rozluźniająca mięśnie, więzadła lub struktury stawu odpowiedzialne za Twój ból.

cena 130 zł

Zwykle raz w tygodniu spotykamy się na 30 minutowych sesjach na których stosujemy indywidualnie dobraną technikę terapii manualnej  oraz zalecamy program autoterapii.

Nasi terapeuci:

mgr Dorota Basista

Fizjoterapeutka

Terapeutka manualna nastawiona na poszukiwania przyczyny bólu. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz szereg szkoleń poświęconych diagnostyce i manualnemu leczeniu różnych dolegliwości bólowych.

mgr Piotr Basista

Fizjoterapeuta

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, terapeuta manualny,  poszukujący rozwiązań trudnych dolegliwości bólowych. Oprócz fizjoterapii pasjonuje się również terapią poprzez dietę.

mgr Katarzyna Grodzicka

Fizjoterapeuta

Diagnostyka i leczenie poprzez terapię manualną pozwala na odkrywanie źródła dolegliwości oraz daje jej wiele radości w pracy z pacjentami. Jest Absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i szeregu szkoleń poświęconych fizjoterapii.

Zobacz co myślą o nas pacjenci na Google i Facebooku

Prawdziwe historie naszych pacjentów

basista opinie
masaże kręgosłupa

Leczymy bóle nad pośladkami

Pierwsze efekty już po pierwszym zabiegu

Najważniejsze informacje o przyczynach bólu okolic pośladków

Kość krzyżowa może powodować odczuwanie bólu nad pośladkami.

Ból kości krzyżowej może być odczuwany przez pacjenta jako ból nad pośladkami lub ból dolnej części pleców. Zwykle ma charakter ostry i przeszywający. 

Kość krzyżowa ma kształt trójkąta i znajduje się pomiędzy piątym kręgiem odcinka lędźwiowego, a kością ogonową. Składa się z pięciu kręgów (S1-S5), które są ze sobą zrośnięte. Kość krzyżowa należy do obręczy miednicznej i jest połączona z kośćmi miednicy tworząc z nimi stawy krzyżowo – biodrowe.

Co powoduje ból kości krzyżowej?

Ból okolicy kości krzyżowej może wynikać z wielu powodów. Poniżej przedstawiamy te najczęstsze przyczyny dolegliwości:

 • zbyt luźny lub odwrotnie – zbyt napięty aparat więzadłowy

 • nadmiernie napięte mięśnie stawu biodrowego lub dna miednicy

 • upadek bezpośrednio na kość krzyżową

 • stale powtarzająca się aktywność fizyczna powodująca przeciążenie mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych

 • ciąża

 • zabieg/operacja na staw biodrowy lub kręgosłup

 • zewnętrzna endometrioza zlokalizowana w okolicy więzadła odbytniczo-macicznego i / lub za szyjką macicy

 • osteoporoza lub osteomalacja

 • nieprawidłowy rozwój kręgosłupa, zwłaszcza w okolicach przejścia lędźwiowo-krzyżowego

 • przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

 • choroby urologiczne lub ginekologiczne

Czynniki ryzyka występowania bólu kości krzyżowej

 • praca wymagająca przyjmowania wymuszonych pozycji przez kilka godzin lub ciężka fizyczna praca przeciążająca kręgosłup np. podczas dźwigania i przenoszenia ciężarów

 • wiek (30-50 lat)

 • słaba kondycja fizyczna

 • występowanie dolegliwości bólowych kości krzyżowej w przeszłości

 • nadwaga/otyłość

 • współistnienie innych chorób

Ból kości krzyżowej – objawy towarzyszące

Bardzo często pierwszą dolegliwością pacjentów z bólem kości krzyżowej, jest ból nad pośladkami. Ból może być odczuwany również w dolnej części pleców, biodrach, pachwinach lub miednicy. Ból może występować z jednej strony ciała, ale także może być obustronny. Dolegliwościom bólowym kości krzyżowej mogą również towarzyszyć uczucie mrowienia, drętwienia lub osłabienia w nodze.

Objawy zazwyczaj nasilają się podczas siedzenia, stania, spania, chodu po schodach. Pacjent może zaobserwować trudności podczas czynności wymagających siedzenia, takich jak np. jazda na rowerze lub samochodem. Wykonywanie zmiany pozycji z siadu do stania może również wywołać dolegliwości bólowe kości krzyżowej.

Diagnozowanie

Rozpoznanie jest ustalane na podstawie zebranych od pacjenta informacji (tzw. wywiad), badania oraz objawów towarzyszących. Ból kości krzyżowej może mieć różny charakter i aby lepiej zdiagnozować przyczynę powstania dolegliwości, warto jest ustalić takie zagadnienia jak:

 • czas trwania dolegliwości – ustępuje po kilku dniach lub nawet tygodniach lub jest przewlekły, towarzyszy pacjentowi od kilku miesięcy, a nawet lat

 • jakie jest natężenie bólu – ostry przeszywający, rwący czy tępe pobolewanie

 • lokalizacja – ból ma charakter miejscowy czy promieniuje np. do pośladka lub nogi

 • jakie są czynniki nasilające ból – znaczenie może mieć tu pora dnia (np. wieczorem bardziej nasilone), stopień aktywność fizycznej, określona pozycja ciała, itp.

 • czy występują choroby współistniejące – mogą być one źródłem bólu

Badania obrazowe, takie jak RTG, TK lub MRI, mogą pomóc w diagnozie wykluczając lub potwierdzając inne przyczyny powstania bólu kości krzyżowej.

W HB Clinic prowadzona jest terapia manualna mięśni dna miednicy techniką wewnętrzną i zewnętrzną, która nie tylko ma działanie lecznicze (rozluźnienie i zmniejszenie napięć oraz punktów bolesnych), ale również diagnostyczne, dzięki czemu poznanie przyczyny powstania dolegliwości jest bardziej precyzyjne.

Postępowanie rehabilitacyjne w HB Clinic

Leczenie bólu kości krzyżowej zazwyczaj nie wymaga interwencji chirurgicznej, ponieważ odpoczynek, zmiana nawyków predysponujących do powstania dolegliwości oraz rehabilitacja ukierunkowana na eliminację przyczyny bólu, często są wystarczające do całkowitego ustąpienia objawów. 

Fizjoterapeuci w HB Clinic dysponują szerokim wachlarzem zabiegów i metod, które pozwolą wyeliminować ból kości krzyżowej. Dzięki kierunkowym ćwiczeniom mięśnie, więzadła i ścięgna stabilizujące kręgosłup zwiększą swoją siłę i elastyczność, a zbyt napięte tkanki, poprzez zastosowanie odpowiednich technik terapii manualnej zewnętrznej i wewnętrznej, zostaną rozluźnione. Ponadto wszelkie nieprawidłowe nawyki, które pacjent wypracował chcąc zmniejszyć ból kości krzyżowej zostaną skorygowane.

Profilaktyka

Bóle kości krzyżowej mają tendencję do nawracania, zwłaszcza jeżeli pacjent wróci do starych, „złych” nawyków lub zakończy rehabilitację z chwilą ustąpienia objawów, nie kontynuując ćwiczeń w warunkach domowych, rozpisanych przez fizjoterapeutę. Wśród działań profilaktycznych znajdują się:

 • przestrzeganie zasad ergonomii pracy (prawidłowa postawa podczas siedzenia, stania, poruszania się oraz stosowanie właściwych technik podnoszenia ciężkich przedmiotów, korzystanie z dostępnych udogodnień)

 • regularne ćwiczenia uwzględniające zarówno wzmacnianie mięśni, jak i odpowiednie ich rozciąganie

 • zapewnienie organizmowi regularnej aktywności fizycznej pod postacią np. spacerów lub sportów

 • dbanie o prawidłowa wagę ciała,

 • zdrowe odżywianie

 • stosowanie technik radzenia sobie ze stresem

Leczymy bóle nad pośladkami (bóle kości krzyżowej) trudne do zdiagnozowania

Pierwsze efekty już po pierwszym zabiegu

PARTNERZY
Placówka medyczna
hbclinic.eu